— 4. Nejdelší sklepní uličkou za kavylem na step —

Nenáročná trasa podél Druhé Novomlýnské nádrže, rybníků, vinných sklepů s možností rozšíření výletu o 3 km na Pouzdřanskou step

                                      Trasa: Šakvice - Strachotín - Pouzdřany - Strachotín - Šakvice

Délka: 23 km (26 km)

Povrch trasy: asfalt 77 %, šotolina 4 %, polní cesta 19 %

Tato trasa vás povede podél Novomlýnských nádrží do vesničky Strachotín, která je známá svými vinnými sklípky u malebného rybníka pod Pálavou. Další rybník a vinné sklípky na vás čekají ve vedlejší vesnici Pouzdřany. Najdete tu také bohužel dnes již zchátralý zámek, měšťanské domy a pozdně gotický kostel. Občerstvit se můžete ve vinařství Kolby, které najdete u již zmíněného zámku. Za železničním mostem najdete stezku k Národní přírodní památce Pouzdřanská step.

Kde se občerstvit

Strachotín:                                                                                           Pouzdřany:                                          Restaurace Strachotínská Bouda                                                           Vinařství Kolby                                        Hostinec U Kači

Zajímavosti

Národní přírodní památka Pouzdřanská step - Kolby - rozsáhlý komplex stepních svahů s významnými lokalitami stepní flóry a s navazujícím komplexem teplomilných doubrav a dubohabřin panonského typu. Dominantou stepi je typická stepní tráva kavil sličný. Nejzajímavější rostlinou je zde však silně ohrožený katrán tatarský, jehož domovinou je maďarská pusta. Je to podovuhodná bylina, které se také říká stepní běžec. Na podzim se totiž odtrhne od kořenů a vítr ji kutálí po stepi jako kouli.  


Pouzdřanský zámek - byl vystavěn na místě tvrze a pozdějšího hradu. V době svého největšího rozkvětu měl čtyři křídla s arkádovými ochozy, příkop a přilehlý park, který byl chráněn baštami. Dnes je zámek v dezolátním stavu. Najdete z něj jen východní a znovu vystavěné jižní křídlo a původní kvelbené sklepy. V posledních letech užívání sloužil jako stáje.


Pouzdřanské měšťanské domy - r. 1581 byla vesnice Rudolfem II. povýšena na městys, což dokládají stavebně zajímavé pozdně renesanční měšťanské domy na ul. Hlavní, č.p. 11, 92 a 115.

Pouzdřanský kostel - z r. 1490 - 1520 je výjmečně stylově čistým příkladem pozdně gotické architektury se  spoustou zachovalých původních stavebních detailů a výzdoby a původním zachovalým krovem.

Zobrazit trasu na mapě