— 3. Za raritou Evropy a tajemnem —

Trasa za mandloňovými sady a podzemní chodbou

Trasa: Šakvice - Hustopeče - Kurdějov - Hustopeče - Šakvice

Délka: 26 km

Povrch trasy: asfalt 68 %, šotolina 20 %, polní cesta 12 %

Tato trasa vás zavede do městečka Hustopeče. Odtud pojedete k hustopečským rybníkům, Mandloňovou naučnou stezkou k přírodní památce Kamenný vrch u Kurdějova a dále do obce Kurdějov k unikátnímu opevněnému kostelu připomínajícímu hrad s podzemní chodbou. Pak vystoupáte do prudkého kopce k další raritě - mandloňovým sadům s rozhlednou.

Kde se občerstvit

Hustopeče:                                                                                                     Kurdějov:

- Restaurace u Halmů                                                                                         - Hotel Tenis

- Hotel Centro                                                                                                      - Barrio Gotico Café

- Hotel Rustikal

Zajímavosti

PP Kamenný vrch u Kurdějova - bývalé pastvisko s chráněnými rostlinnými druhy: hlaváček jarní (Adonis vernalis), čilimník bílý (Chamaecytisus albus), hadinec nachový (Echium maculatum), kosatec různobarvý (Iris variegata), len žlutý (Linum flavum), modřenec tenkokvětý (Muscari tenuiflorum), vstavač vojenský (Orchis militaris), koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) a mnohé další. 

EkoFarma Holý Vrch - chov koní se zaměřením na westernový styl ježdění

Kostel svatého Jana Křtitele Kurdějov - největší a nejzachovalejší opevněný pozdně gotický kostel v Česku z r. 1350 s obranou hradební zdí se střílnami; ve zvonici se nachází zvony z r. 1456, 1469 a 1606. Z kostela vedly dlouhé podzemní chodby, které sloužily k úniku obyvatel Kurdějova, zvláště v 17. století. Vlivem osídlení a meliorací se však většina chodeb nedochovala. Zpřístupněno je pouze 350 m chodeb z kostela do místní vinotéky. Jejich návštěva je velmi zajímavá, ale navštívit je můžete pouze po předešlém objednání.

Mandloňový sad - unikátní nejseverněji položený mandloňový sad v Evropě. Mandloně zde rozkvétají na přelomu března a dubna. Je to strom typický pro jižní Evropu, západní Asii, Kalifornii a jižní Austrálii. V Hustopečích se pěstuje od 17. století. V 60. letech min. století se zde mandloně pěstovaly na 180 ha. V sadech stojí rozhledna, ze které můžete za dobré viditelnosti vidět i alpský Ötscher. Konají se zde pravidelně Slavnosti mandloní a vína (podrobnosti v záložce Tipy pro vás), ochutnat můžete vyhlášenou mandloňovici.

Hustopeče - již ve středověku prosluly svými prvotřídními vinařskými svahy, dobytčími trhy a nejpřísnějším horenským soudem. Jsou zde pochováni rodiče T. G. Masaryka (naučná stezka Masaryk). Za svými sestrami sem zajížděl malíř Alfons Mucha, který hustopečským divadelním ochotníkům namaloval oponu. Na náměstí najdete radnici, kašnu, morový sloup a domy ze 16. století.



Zobrazit trasu na mapě